wodnikbronislawow.pl

Blog wielotematyczny

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Przez swoje nieduże wymiary jest ciekawą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wysypują się z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa nieco twardawy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, gdyż będzie mieć kryjówkę, w której będzie mogła schować się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

karma dla kotów

Next Post

Previous Post

© 2020 wodnikbronislawow.pl