wodnikbronislawow.pl

Blog wielotematyczny

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by opiekun miał świadomość na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć albo wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przestawienie mebli
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
hałas
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. Na rynku istnieją także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

kuweta dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Kuwety-i-zwirki_Kuwety-32975.html

Next Post

Previous Post

© 2020 wodnikbronislawow.pl